نفوذ روسیه در آلمان!

مصاحبه روزنامه اوکرایینی "آپاستروف"،امروز 2فوریه 2017 با نویسنده و روزنامه نگار آلمانی "بوریس رایت شوستر". 
 این مصاحبه حقایق جالب و تازه ای را از نوع رابطه روسیه و آلمان برملا کرده کمک می کند تا کمی بیشتر از کیفیت تعامل قدرتها با یکدیگر آگاه شویم: 
همزمان با آغاز ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا و بازنگریش در رابطه با متحدین اروپایی و ناتو ، دولت اوکرایین چشم امید به اروپا دوخته است تا مگرخلاء ناشی از غیبت آمریکا در حیات سیاسی این کشور را پر کند. از این رو "پروشنکو" رئیس جمهور این کشور هفته گذشته به آلمان سفر کرد و ازمرکل، صدراعظم این کشور خواست تا در جهت حمایت از اوکرایین ، روسیه را تحت فشار دیپلماتیک قرار دهد. در همین رابطه تحلیل گران سیاسی اوکرایینی به گمانه زنی در مورد میزان شانس موفقیت چنین رویکردی پرداخته اند. روزنامه اوکرایینی "آپاستروف" در این میان به سراغ تحلیل گر آلمانی "بوریس رایت شوستر" رفته و چنین عنوانی برای مصاحبه با وی برگزیده است:"حرف ازضربه شست نشان دادن آلمان به روسیه، پوتین را از خنده روده بر خواهد کرد"!
ترجمه بخش هایی از مصاحبه:
 "مقدمه: "بوریس رایت شوستر"، خبرنگار آلمانی نزدیک 16 سال در مسکو زندگی کرده است. او در سال 2011 به آلمان بازگشت واز تغییرات منفی ناشی از روی کار آمدن پوتین در جامعه روسیه انتقاد کرد. او در مصاحبه با "آپاستروف" از روابط نسنجیده "خبرگان" آلمانی با روسیه و پوتین و نیز آنچه اوکرایین می تواند از آلمان انتظار داشته باشد سخن می گوید: 
-آپاستروف: رئیس جمهور اوکرایین ، آخر ژانویه در برلین با مرکل ملاقات کرد. ارزیابی شما از این دیدار در شرایطی که روابط آمریکا و اروپا تیره شده و خطر تیرگی روابط آمریکا و اوکرایین هم وجود دارد، چیست؟ 
-رایت شوستر: فکر می کنم این دیدار مهمی بود.زیرا حمایت اروپا از اوکرایین در چنین شرایطی بیش از هرزمان دیگری ضروری است.ولی از طرف دیگر متاسفانه من به توانایی آلمان در ایجاد تغییری در وضعیت وخیم اوکرایین خوشبین نیستم... 
-اگر ترامپ آنگونه که گفته است از ناتو خارج شود و یا بودجه آن را کم کند، آنگاه مسئولیت جبران آن ، قبل از همه روی دوش آلمان خواهد افتاد. آلمان چه واکنشی در این مورد نشان خواهد داد؟ 
-من نگران آلمان هستم. آلمان از نظر اخلاقی آماده پذیرش چنین مسئولیتی نیست. آلمانی ها در عرصه بین المللی رفتاری چون کودکان دارند که باید به پدر، عمو و یا همان آمریکا تکیه کنند. اینک این عمو می گوید:"من نمی خواهم".آلمانی ها جدی بودن این موقعیت را درک نمی کنند. آن ها مدام می گویند:"با پوتین باید به توافق رسید. همه صلح می خواهند"! آنگلا مرکل هم که این شرایط را درک می کند تقریبا تنهاست...اوضاع متاسفانه وخیم تر از آن است که درنگاه اول به نظر می آید. 
-ارزیابی شما از جو طرفداری از روسیه در بین نخبگان آلمانی چیست؟گستردگی و عمومیت این مساله تا چه حد است؟ 
-بسیار شدید است. در بین سوسیال دمکرات ها طرفداری از روسیه بسیار قوی است. البته همه آن ها اینگونه نیستند، بلکه در بین گروه "شرودر" که صدایشان این روزها بلند تر است، این گرایش قوی است. وزیر خارجه جدید،"زیگمار گابریل" وکاندید ریاست جمهوری "فرانک اشتاین مایر" هم از محفل "شرودر-هانوفر" برخاسته اند. سوسیال دمکرات اصولا حزبی طرفدار پوتین به شمار می رود. "چپ ها" که به نظر من دفتر نمایندگی مسکو در آلمان هستند. جناح راست "آ.اف.د" هم همکاری بسیارنزدیکی با پوتین دارند.اتحادسوسیال مسیحی های دولتی هم با پوتین روابط نزدیک دارند. در دمکرات مسیحی ها (حزب مرکل) همه یکسان نیستند و در بینشان افراد دارای همکاری با روسیه وجود دارد."سبزها" هم در این رابطه یکسان نیستند. "شرودریزه" کردن نخبگان و احزاب آلمانی اینک بسیارجلو رفته است. همینگونه است وضعیت رسانه های آلمان. پوتین در اینجا هم موقعیت محکمی دارد و این وحشتناک است...چشم اکثریت آلمانی ها ولی کم کم دارد به روی این واقعیات باز می شود. 
-آیا می شود گفت که در سال های اخیر مواضع روسیه در آلمان تقویت شده است؟ 
-بله بسیار تقویت شده است. در این راستا سالیانه پول های زیادی هزینه می شود. برای نمونه شرکت"تیمچنکو" وابسته به پوتین، پالایشگاه نفت زادگاه "هورست زی هوفر" نخست وزیر باواریا را می خرد...زمانی که در کشور من صدها شغل به صورت غیر مستقم به پوتین وابسته است، آنگاه من به مسکو نخواهم رفت تا مشت بر میز بکوبم... به نظر من این که بخواهیم آلمان ضربه شستی به روسیه نشان دهد، پوتین را از خنده روده بر خواهد کرد...اینجا در باره پوتین کتاب می نویسند و اورا تحسین می کنند. چنین کتاب هایی فروش خوبی هم دارند. دیدن این واقعیات البته سخت است و "انحطاط" ملایم ترین واژه ای است که در این مورد می توان بکار برد. 
-واقعا چنین کتابهایی مورد استقبال عموم قرار می گیرد؟ 
-بله.خانم "گابریله-کرونه-اشمالتز" که کتاب " درک کردن روسیه" را نوشته ، به نظر من کاری نکرده است مگر تبلیغ برای پوتین. صد هزار نسخه از این کتاب را مردم خریده اند. 
-این مردم آنوقت افرادی سطحی بحساب نمی آیند؟ حتی بین تحصیل کردگان؟ 
-نه برعکس. من آدمی سطحی به حساب می آیم. 
-حتی بین تحصیل کردگان؟ 
-بله .بخصوص بین تحصیل کردگان. یکی از همکاران روسیه شناس من چندی پیش در این مورد مطلبی نوشت. او میگوید که بخصوص در بین روشنفکران علاقه به روسیه و پوتین بسیارزیاد است.فکر می کنم اگر وسط خیابان به میان مردم عادی برویم، آنجا گرایشات عاقلانه تری می بینیم...من علاقه ای به ترامپ ندارم و اورا سرزنش می کنم.ولی ترامپ مثل پوتین نه به همسایه اش حمله و نه هواپیمای مسافربری سرنگون کرده است. ولی ترامپ اینجا به عنوان یک شخصیت خبیث معرفی می شود و در مورد بدی هایش صبح تا شب می نویسند، که من مشکلی با آن ندارم.ولی چرا در مورد پوتین این ها را نمی نویسند... 
-آیا در انتخابات آینده، خانم مرکل رقیبی جدی در پست صدراعظمی در مقابل خواهد داشت؟ آیا "مارتین شولتز" یا "اولاف شلتز" از حزب سوسیال دمکرات، شانسی برای اشغال این پست دارند؟ 
-به نظر من در شرایط فعلی آن ها شانسی در مقابل مرکل ندارند.ولی ممکن است خیلی چیزها تغییر کند. ما این را درانتخابات آمریکا دیدیم. بنابراین من باید با احتیاط بگویم که مرکل بار دیگر صدراعظم خواهد شد. 
-در انتخابات آینده آلمان چه وضعیتی به نفع روسیه است؟ 
-روسیه با سیاست هایش دارد "آ.اف.د" را تقوت می کند.ولی هرچه این حزب راست قوی تر شود به همان نسبت ائتلاف مطلوب روسیه یعنی "قرمز-قرمز-سبز"( حزب سوسیال دمکرات-چپ ها-سبز ها) ضعیف تر خواهد شد. روسها دربرابر انتخابات آلمان یا موضعی غافلگیرکننده اتخاذ می کنند و یا بر روی هدف آسیب رساندن هرچه بیشتربه مرکل تمرکز خواهند کرد. در این حالت حتی اگر مرکل بخاطر عدم وجود آلترناتیو دوباره صدراعظم شود، وضعیت بسیاردشواری پیش رو خواهد داشت. 
-چه شانسی راست ها و چپ ها در انتخابات دارند؟ 
-به نظرمن راست ها خیلی قوی می شوند. مطابق نظر سنجی ها آن ها 15 درصد آرا را به خود اختصاص می دهند. چپ ها در همین وضع فعلی باقی می مانند. 
 فکر می کنم دو عامل کلیدی می توانند انتخابات آلمان را تحت تاثیر قرار دهند :یکی آن که اگر ترکیه از امضای قرارداد مربوط به پناهندگان سرباز زند، به مجرد این که مرزها را باز کند و پناهندگان سرازیر شوند ، مرکل با فاجعه ای در آستانه انتخابات مواجه خواهد شدو امکان دارد پیش از انتخابات از داخل حزب خودش کنار گذاشته شود. پوتین این را خوب میداند و رابطه حسنه ای هم با اردوغان دارد. دیگر آن که اگر تا انتخابات اقدامی تروریستی توسط پناهندگانی که مرکل به آلمان راه داده است صورت گیرد، این پایان کار مرکل خواهد بود. 
-پس از اثبات دخالت روسیه در انتخابات آمریکا چه انتظاری ازاین کشور در رابطه با انتخابات آلمان می رود؟ 
-در آوریل کتاب من تحت عنوان "جنگ پنهان پوتین" منتشر شد. در آلمان به استثنای چند انتشاراتی،این کتاب را نادیده گرفتند. بخاطر نوشتن این کتاب اینجا به من چپ چپ نگاه می کردند و می گفتند که:"اغراق آمیز است. چه تاثیری روسیه کلا برانتخابات می تواند داشته باشد".امروز آنچه من نوشتم ، موضع رسمی هیئت حاکمه مرکل شده است. آن ها در مورد تاثیرات روسیه در انتخابات اخطار می کنند. با اینحال بسیاری از رسانه ها به آن اهمیت نمی دهند. 
-آیا اطلاعاتی وجود دارد که نشان دهد مهاجرینی که از روسیه به آلمان آمده اند از چه کسی در انتخابات حمایت می کنند؟ 
-اطلاعات آماری در این مورد وجود ندارد.این مهاجرین حداقل سه میلیون نفر هستند که به همراه روس زبانان دیگر بالغ برچهار میلیون نفر می شوند. هیچ نظر سنجی تاکنون در میان آن ها صورت نگرفته است... 
-در یکی از کتاهایتان نوشته اید که در آلمان بین 200 تا 300 روس تعلیم دیده در مدرسه مهارت های رزمی"سیستم" زندگی می کنند. در چه شرایطی ممکن است روسیه از آن ها استفاده کند؟ 
-فکر می کنم رزمندگان مشابهی در آلمان شرقی هم بودند. ما نمیدانیم آن ها در چه زمینه ای مورد استفاده قرار خواهند گرفت. پوتین را ولی می شناسیم و عملکردش را در اوکرایین و کریمه دیده ایم و می دانیم که در آنجا هم چنین افرادی بودند. خودتان حال می توانید حدس بزنید. البته آلمان را نمی توان با اوکرایین مقایسه کرد ولی خوب درهمین "درسدن" به "پگیدا" نگاه کنید که یکی از همکاران رابطه آن ها را با این "سیستم" کشف و برملا کرد..." 

هیچ نظری موجود نیست: