اقشار میانی: قربانیان تحریم اقتصادی ایران !

"اعلام خطر بازرگان فرانسوی بازگشته ازتهران:
اظهار نظر "رودولف فارگز ، بازرگان فرانسوی در ایران، پیرامون تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور:
...تا اجرای تحریم های شدید علیه ایران، این کشور بازار خوبی برای شرکت های بزرگ و کوچک اروپایی بود. امروز رهبران اروپا به تبعیت از آمریکا، تصمیم گرفتند تا تحریم ها را شدید تر کنند.
ایران کشوری صنعتی با 80 میلیون نفر جمعیت است. در مراکز آموزش عالی این کشور، مهندسین خوب پرورش می یابند و زنان نیز امکان دسترسی به این مراکز آموزشی را دارند. باوجود صنایع اصلی نفت و گازو شبکه های مربوط به آن ، در چند دهه اخیر صنایع سبک و متوسط ، مانند ماشین سازی ، الکترونیک و خدمات نیز دراین سرزمین ،رشد خوبی داشته اند. این زمینه صنعتی بودن، امکان شکل گیری طبقات میانی، به مثابه نیروهای منتقد  حاکمیت و گرایشات مذهبی را ، فراهم آورده است. جوانان برخاسته از این لایه اجتماعی، شرکت کنندگان اصلی اعتراضات خیابانی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 بودند. دوست جوان ایرانی خود را به یاد می آورم که چند هفته قبل از ناآرامی های انتخاباتی ،یک سالن ورزشی باز کرده بود و با تمام دوستانش، برای ابراز مخالفت با تقلب به نفع آقای احمدی نژاد، در تظاهرات شرکت می کرد.سپس دستگیر شد و شش ماه را در زندان سپری کرد.
ایران جنگ اقتصادی را باخته است!
درآغاز سال جدید ، تحت فشار آمریکا و اسرائیل، اتحادیه اروپا، تحریم ها علیه ایران را سخت تر کرد. سقوط ارزش ریال ، به تدریج تمام اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرارمی دهد. در نیجه ،تولیدی های کوچک و متوسط به شدت آسیب دیده ، به کار خود پایان می دهند. عده ای زیادی بیکار و مردم فقیر ترمی شوند و با نابودی محمل های رشد و تغذیه طبقه متوسط، به عنوان مخالفین رژیم، این طبقه نیز رو به زوال گذاشته است.
ایران به دنبال جنگ نیست. او جنگ را هم اینک باخته است. صحبت بر سر جنگ علیه اسرائیل ، غرب و یا رهبران آمریکا که به تنهایی تصمیم می گیرند که چه کسی باید کار کند و چه کسی بمیرد، نیست. شرایط امروزی اقتصاد ایران ، حتی بدتر از زمان جنگ دهه 80 این کشور با عراق است.
این تحریم ها فاجعه ای بزرگ برای مردم ایران است. البته برای اقشار مرفه و قشر حاکم، همیشه این امکان وجود دارد که با سوء استفاده از کاهش ارزش پول ملی، چون گذشته، جیب های خود پرکنند
این فاجعه ای برای مردم ایران است و نه برای کمپانی های نفتی کشورهای همسایه ، که نفت ایران را در شرایط تحریم، به یک سوم ارزش واقعی خریداری می کنند.
این فاجعه برای مردم ایران است ونه برای سلطان نشین های خلیج فارس که با لبخند موذیانه فروپاشی اجتماعی، در کشورمخالف خود را به تماشا نشسته اند.
من نمی دانم که آیا همکاران دیگرمن قادرند باز چند هفته ای در ایران به کار خود ادامه دهند و یا روزی خود ،دوباره خواهم توانست به این کشور باز گردم یا نه. من بازرگانم و باسیاست سروکار ندارم. ولی می بینم که غرب کمر همت به نابودی اقتصاد مردم متمدنی بسته است که اکثریت آنان ، فاصله زیادی با رادیکالیسم اسلامی دارند. مردمی که بالقوه متحد ما، شریک تجاری ما و دوست ما هستند و با ساختن بمب و دشمنی با غرب مخالفند.
مردمی که اینک چشم امید به چین دوخته اند".
(ترجمه ازمنابع روسی)

۱ نظر:

ناشناس گفت...

سلام دوست من
در ایران تقریبا دیگه هیچ کسی از جنگ نمی ترسه . انگاری خودشون رو واقعا سپردن به دست خدا.
حتی وقتی وزیر نفت می گه شاید دیگه نفت نفروشیم مردم یا جدی نمی گیرن یااصلا این خبرو نشنیدن
ما هم که شنیدیم چه غلطی می تونیم بکنیم جز اینکه صدای طبل ها را بلند تر حس کنیم
وقتی ایرانی ها در سیاست بین الملل فعال می شن با خودشون شوخ طبعی
ایروانی را هم وارد معرکه می کنن .راستش امیدوارم فقط اینجوری باشه.
به هر حال اگه این تهدید عملی بشه اوضاع تغییر جدی می کنه که یا اینوری
و یا اونوری لقب درستی برای وضعیت خواهد بود
سلام مرا به همه مردم خوب مثل خودت برسون بخصوص ایرانی های با حال...
قربانت
فرهنگ